Kontakt Lens

Kontakt lensler, görme düzeltmeye ihtiyacı olan ancak sürekli gözlük takmak veya görme düzeltme ameliyatı olmak istemeyen hemen hemen herkes için iyi bir seçenektir. Çoğumuz kontakt lens reçetemizi anlamakta zorlanıyoruz. Düzenli kontroller ve yeni reçeteler için düzenli olarak doktora gidiyoruz ama üzerlerinde yazanlara pek dikkat etmiyoruz. Ama tüm bu sayıların gerçekte ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Kontakt lens reçetelerinin kafa karıştırıcı ve anlaşılması zor görünen çeşitli kısaltmaları, değerleri ve terimleri vardır, ancak her bir terimin ne anlama geldiğini anladığınızda, reçeteniz kolay anlaşılır görünecektir.
İlk olarak, birlikte reçete edilebilmelerine rağmen, kontakt lens reçetelerinin gözlük reçetelerinden tamamen farklı olduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle, halihazırda bir gözlük reçeteniz olsa bile, takmaya başlamadan önce bir kontakt lens reçetesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni, gözlüklerin gözden yaklaşık 12 mm uzağa yerleştirilmesi, kontakt lenslerin ise doğrudan göz yüzeyine yerleştirilmesidir. Yani hem lens hem de gözlük takmak istiyorsanız, iki ayrı reçeteye ihtiyacınız olacak.
Kontakt Lens Reçetelerini İnceleyelim
Kontakt Lens Reçeteleri:
 OD/OS: Sağ göz ve sol göz için kullanılan terim. Latince kelimelerden türetilmiştir – “sağ göz” için Oculus dexter (OD) ve “sol göz” için oculus sinister (OS). Her bir göz için öngörülen lens gücünü gösterirler.
 OU: Bu, “her iki göz” anlamına gelen başka bir Latince terim olan Oculus uterque’nin kısaltmasıdır. Bu nedenle, her iki gözde de aynı güçte lenslere ihtiyacınız varsa, doktorunuz OD ve OS yerine OU terimini kullanabilir.
 Güç (PWR), Küresel (SPH): Bu sayı, söz konusu göz için gereken düzeltici gücü gösterir. Sayıdan önce (+) işareti varsa, hipermetrop anlamına gelir.  (-) işareti miyop olduğunu gösterir. Gözleriniz düzeltme gerektirmiyorsa, 0 gücün gerekli olduğunu gösteren VP işaretini veya planoyu görebilirsiniz.
 Bir merceğin gücü diyoptri (D) cinsinden ölçülür, bu nedenle mercek üreticileri kontakt lensleri 0,25 D’lik artışlarla üretirler (örn. -4,00 D, -4,25 D, -4,50 D, -4,75 D). Numaranız 0’dan ne kadar uzaksa, güç reçeteniz o kadar güçlü olacaktır.
 Taban Eğrisi veya BC: Bu, merceğin iç kısmının ne kadar kavisli olduğunu gösteren bir sayıdır. Bu sayı genellikle 8 ile 10 arasındadır ve lenslerin rahat oturması için göz kapaklarınıza iyi oturmasını sağlar. Daha düşük bir temel sayı, daha dik bir eğriyi gösterir ve daha yüksek bir temel sayı, daha düz bir eğriyi gösterir.
 Çap veya Dia: Bu sayı, kontakt lensin kenardan kenara genişliğini gösterir. Lenslerinizin gözlerinizi düzgün bir şekilde kapatmasını sağlayan sayı olan milimetre cinsinden ifade edilir.
 Marka: Doktorunuz sizin için belirli bir türde/markada kontakt lens reçete edebilir. Farklı markalar farklı malzemeler kullandığından ve bazı benzersiz özelliklere sahip olabileceğinden, doktorunuz gözleriniz için en iyi olan türü reçete edecektir.
 Silindirik veya CYL: Astigmatı olan hastalar için silindirik lensler için kontakt lens reçetelerine bir değer eklendi. Astigmatizmi düzeltmek için merceğin ihtiyaç duyduğu gücü gösterir.
Eksen veya Aks, astigmatizm içindir ve astigmat düzeltmesinin merceğin neresinde olması gerektiğini gösteren bir değerdir.
 Güç Ekle veya ADD: Multifocal kontakt lenslere ihtiyaç duyan kişiler için, Güç Ekle veya ADD adı verilen ek bir ölçüme ihtiyaçları vardır. Bu, yakın mesafelerde net görüş için gereken merceğin gücünü gösterir.
Kontakt lens türleri
Kontakt lens kullanmak istiyorsanız, kontakt lensler hakkında bilmeniz gereken bazı temel şeyler şunlardır:
 Kontakt lens seçerken ilk akla gelen ihtiyaçlarınıza en uygun olan malzemedir. Malzemeye bağlı olarak, genellikle en çok kullanılan 2 tip kontakt lens vardır:
 Yumuşak lensler: Bu lensler, hidrojel adı verilen yumuşak, jel benzeri bir plastikten tasarlanmıştır. Hidrojel, su içeren plastik bir malzemedir. Yumuşak lensler çok incedir ve gözün ön yüzeyine tam oturması için bükülebilir.
 Silikon Hidrojel Lensler: Bu lensler, lens yüzeyinden göze daha fazla oksijenin ulaşmasına yardımcı olan yumuşak bir lens malzemesinin gelişmiş bir versiyonundan yapılır. Silikon hidrojel lensler şu anda en popüler kontakt lens türüdür.

Aşağıdaki Uygulamayı İndirerek İndirimli Lens Siparişlerini Verebilirsiniz!

apple
lensoptikal google play
app huawei
[/section]